hitcounter
Εκπαιδευτήρια Σπαντίδος Γεώργιος Ιδιωτικό Γυμνάσιο - Λύκειο - ΕΠΑ.Λ Διοίκησης Οικονομίας
Γυμνάσιο
ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΜΕΘΟΔΟΙ  Στο Γυμνάσιο των Εκπαιδευτηρίων Σπαντίδος εφαρμόζουμε ολιστικό μοντέλο διδασκαλίας με κύριο χαρακτηριστικό την  αλληλεπίδραση, τονίζοντας την ανάπτυξη κοινωνικών δεξιοτήτων και αγωγής συμπεριφοράς.   Η συνειδητή συμμετοχή του μαθητή στη διαδικασία μάθησης είναι το κύριο μέλημά μας. κερδίζουμε το ενδιαφέρον του  μαθητή και την ενεργό συμμετοχή του μέσα από λειτουργία ψηφιακών τάξεων με διαδικαστικούς  πίνακες,  βιντεοπροβολές και υπολογιστές, οπτικοακουστικά μέσα, και διαδικτυακά εργαλεία.   Το προηγμένο τεχνολογικά πλαίσιο βασίζεται σε διεπιστημονικές προσεγγίσεις και διαθεματικές διδασκαλίες,  ερευνητικές δραστηριότητες και συνεργατικότητα ομάδων.  ΣΤΟΧΟΙ  Το Γυμνάσιο φέρει έναν πολυδιάστατο ρόλο με στόχους τη νοητική ανάπτυξη, την ψυχοσυναισθηματική ενδυνάμωση και  την κοινωνική καλλιέργεια των νέων εφήβων, όπως και την ανάδειξη των χαρισμάτων τους και την καταλληλότερη  αξιοποίηση των ψυχοπνευματικών δυνατοτήτων τους.  Κομβικό σημείο καθώς χρονικά ταυτίζεται με την κρίσιμη μετάβαση από την παιδική στην εφηβική ηλικία, είναι η  γέφυρα μεταξύ Δημοτικού και Λυκείου ακαδημαϊκά και κοινωνικά και τέλος με την ολοκλήρωση του κλείνει ο κύκλος της  εννιάχρονης υποχρεωτικής εκπαίδευσης.  Στα εκπαιδευτήρια Σπαντίδος παρέχουμε ποικιλία ευκαιριών και ερεθισμάτων με στόχο να εντοπίσουμε τις κλίσεις και  τα ενδιαφέροντά του, να αναπτύξει τις ικανότητές του μέσα από ατομικές και ομαδικές δραστηριότητες, να εξασκείται  σε μεθόδους μάθησης με τρόπο τέτοιο που να μπορεί να οργανώσει τον χρόνο του και να διαχειριστεί το άγχος του, να  διαμορφώσει κριτικό πνεύμα και συνείδηση, να καλλιεργήσει αγωγή δημοκρατικού πολίτη, να φτάσει από την  συγκεκριμένη στην αφηρημένη / αφαιρετική σκέψη, να αποκτήσει δεξιότητα ανάλυσης και επεξεργασίας πληροφοριών  σε συνδυασμό με συνθετική σκέψη, να μάθει την ασφαλή χρήση της τεχνολογίας και του διαδικτύου, να έρθει σε επαφή  με την τέχνη και τον πολιτισμό, να κοινωνικοποιηθεί και να ευαισθητοποιηθεί σε ομαδικές πρωτοβουλίες και  εθελοντικές δράσεις.
Αρχική  Αρχική Εκπαιδευτήρια Σπαντίδος Λεωφ. Μαραθώνος 96, 21ο χλμ 19009, ΠΙΚΕΡΜΙ Τηλ. κέντρο: 213 - 0378476 spadidos@gmail.com  - Επικοινωνείτε ΕΔΩ -
Πιστοποιημένο από το Υπουργείο Παιδείας ΦΕΚ 1158, τ. Β'//7-5-2014
Γυμνάσιο Αρχική ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ